FOOD Report food & grocery shortages / price increases here: 2022 Edition

psychgirl

Has No Life - Lives on TB
Just checked out the Kroger sales ad this morning. They have Progresso canned soups on sale, we always get the 'light' version and they're pretty darn good. Last year we'd get them on sale for 99 cents a can, no minimum required; I think the regular price was $1.49. (Correction, DH said the regular price was $1.25 last year).

This week they're on sale for $1.49 if you buy 8; regular price is $2.49. I'm really glad we stocked up on them last year. DH and I split a can, we should have enough for the winter.
Yes
Same here. They always were my soup of choice when they have sales.
I’d buy a lot in the fall, but not anymore at these prices.
I buy any brand that’s on sale, now.
And make my own to freeze.


Make me sad, too. Seeing things go by the wayside that were constant “companions” for SO long!
I’ve just been overwhelmed with nostalgia about EVERYTHING lately!

Isn’t that weird, how even SOUP is triggering such ennui?
 

packyderms_wife

Neither here nor there.
Three semi trailers loaded with meat stolen in Nebraska over the weekend, latest in a string of meat cargo thefts
Police in Grand Island, Nebraska, are investigating a meat cargo theft incident that occurred over the weekend and investigating whether it could be connected to a larger meat cargo theft ring.

On Friday, September 16, officers responded to the Lineage Logistics facility at 203 Roberts St E. in Grand Island for a report that two semi trailers were missing from the lot.

The two trailers were loaded with meat from Gibbon Packing Co., according to Grand Island Police.


This has to be an inside job, this is NOT the first time this year a meat cargo theft has occurred in that part of Nebraska!
 

TxGal

Day by day
That may be for you, but it's not for me.

In splitting a can, you're each getting an average of maybe 80 calories from those different light soups. The calories per dollar comes at an astronomical price. For preppers, one would need an enormous amount of space to house enough calories, protein, etc...for say several months or more.

On the plus side, Progresso is more palatable than Campbell's, but still well short of homemade.
Sorry, that's a lunch for us. We have a big breakfast (homegrown eggs, potatoes, and DH has bacon). From the can of soup, I usually just take some of the carrots and a good amount of the broth, to which I add half an avocado and a cracker or two. DH takes the bulk of the chicken, pasta, and vegetables.

Agree, there's nothing better than homemade, but when we're under the weather or need a quick lunch in winter this works well for us.

Totally understand this wouldn't work for a lot of people. We're both pretty light eaters now that we're in our upper 60s.
 

SouthernBreeze

Has No Life - Lives on TB
We just got back from German Week at our local Aldi's! I made a big haul, since I don't know if most of what I bought will be available all the time, or just this week. I would have bought more, but forgot our cooler, so I couldn't buy anything that had to be kept cold or frozen. I went specifically for the imported German food items. All shelf stable, and a great addition to my pantry. Prices weren't too bad, either. The German dark chocolate-almond candy bars and the dark pumpernickel breads, alone, made the trip worth it. The pumpernickel bread is a favorite of Cary's. $2.49 per loaf.

I can't remember who told us about German Week but Thank You!
 

WalknTrot

Veteran Member
We just got back from German Week at our local Aldi's! I made a big haul, since I don't know if most of what I bought will be available all the time, or just this week. I would have bought more, but forgot our cooler, so I couldn't buy anything that had to be kept cold or frozen. I went specifically for the imported German food items. All shelf stable, and a great addition to my pantry. Prices weren't too bad, either. The German dark chocolate-almond candy bars and the dark pumpernickel breads, alone, made the trip worth it. The pumpernickel bread is a favorite of Cary's. $2.49 per loaf.

I can't remember who told us about German Week but Thank You!
Did your store have the jars of pickled red cabbage and apples? Mine didn't yesterday.
 

Doomer Doug

TB Fanatic
Hmm, I went to the city Target and was STUNNED at the price increases. It is like they waited all summer an then KABOOM.

1) Applegate meats from $5 to $7
2) Welches Grape Juice up to over $ 6 from $4.79
3) 2.5 oz snack chip from $1.89 to $2.29.

Safeway had 2 liter soda pop up to $2.39 with deposit.
And the list goes on: sprouted wheat bread nearly $7 with all the bread up.
Fortunately, I can cut back or cut out must of this stuff. I bought a 10 pack of 5 oz Tuna for $12 today. Now that fall is here the 30% price hikes are no longer hidden.
My FAVORITE apple juice Martenellis? just went from a 1.5 liter bottle to only 1 liter size. The price stayed at $6 or so, plus they made the glass thinner wbich may impact the taste. I bought about 15 of the old style larger and cheaper over the summer so I am good. If you can find the old style snap them up.
I'm conviced we will have a 50% total price hike by Christmas compared to July 4th. After that, TOTAL INFLATION CHAOS
 

tnphil

Don't screw with an engineer
Yes I almost laid an egg at the check out.
Where the heck is that "this thread is worthless without pictures" pic? Lol.

I love wings. But about 30 wings and a couple of sides at the local famous wing spot is about $70. And they are local, not national franchise. We don't do it often.
 

bbbuddy

DEPLORABLE ME
Every time I buy a roasted chicken at Costco, I pick the meat off and then stick the carcass in a big pot, add onion, carrots, celery and a lot of dried parsley to the water and simmer it for a nice rich stock.

Quick and easy and nothing goes to waste.

So much more tastier than canned broth. V
And then when the bones are soft I smush them up and add to the dogs' food....
 

anna43

Veteran Member
Okay, today was the bi-monthly mobile food pantry. Here's what we received: 3# of sweet potatoes (which I gave away since I just harvested from my garden); 6 plums (very good); 1# dates, 1 18 oz. peanut butter; 1 can each diced pears, fruit cocktail and peas; 1# rice; 48 oz. vegetable oil; 2 boxes mac & cheese; 1# macaroni; 14 oz. baking mix; 1 packet rice sides (500 mg. sodium so gave away); 2 packages of small boxes (12) of raisins (gave away); 3 packages of the same string cheese that we were given in July with a July 2022 sell by date (kept as it's still okay); 2 1# containers of Hummas which had a use by date of 7/22 (trashed). Was it worth a 30 mile round trip and hour wait? I'm not sure!!

Stopped at Fareway and purchased 18-count of eggs for $2.88 while a dozen eggs were only a few cents less. A large part of my protein comes from eggs so a good buy. Also purchased on sale 24 pack of Pepsi for $8.88 which is my luxury item and is quickly becoming too luxurious for my budget. I needed two large onions and two large red peppers to make my chili sauce and although not cheap were good quality.

I noticed Fareway has very reduced shelf space for flour and sugar the same as at HyVee. This makes me wonder about the supply of those two essentials down the road. Aldi sometimes has none and other times pallets full.
 

bracketquant

Veteran Member
Sorry, that's a lunch for us. We have a big breakfast (homegrown eggs, potatoes, and DH has bacon). From the can of soup, I usually just take some of the carrots and a good amount of the broth, to which I add half an avocado and a cracker or two. DH takes the bulk of the chicken, pasta, and vegetables.

Agree, there's nothing better than homemade, but when we're under the weather or need a quick lunch in winter this works well for us.

Totally understand this wouldn't work for a lot of people. We're both pretty light eaters now that we're in our upper 60s.
Thank you for a HUGE reminder.

When I get something like the flu, I'm basically too weak to do any cooking. And, I generally cannot stomach any solid food for at least two days. So, NOW is the time for making a large batch of chicken soup and freezing it. Some of it will be broth only. About a gallon, or more, of the chicken broth gets consumed before I feel like eating solid food.
 

mzkitty

I give up.
Finally got to get to go to Wegmans today after almost 3 weeks. Bought a lot of stuff, came to $126.31. Not bad, considering it should last me 2 more weeks, although I'll do my food link truck tomorrow for a few things (fruits, veggies).

I can stretch those Wegman dollars, trust me.

ANYWAY, for those of you near them, today my son and I got the last two of these new donuts --- they were outrageous!!

Apple Pie Filling donuts coated with powdered sugar. We came home and snarfed them right up with a cup of coffee. Bliss.

:lol:
 
Last edited:

Reasonable Rascal

Veteran Member
Sam's Club Sioux City, IA yesterday. Zero canola oil, not even a shelf tag. Replaced with white vinegar. Store brand TP increased in price from $18-something to $20+.

Aldi's, same town: Fewer holes than previous trips but seems to be mostly because of seasonal items filling the gaps. Eggs were $2.22/dozen. Still no canned corned beef through the shelf tag remains, and we saw it this past week-end at the NE 14th street store in Des Moines. No small boxes of raisins, which are an essential item for my wife's Special Ed charge she does 1:1 with most days (float Sub other days). Zero low carb bread products. Once again, even the shelf tags had been removed.

W-M, same day: zero rutabaga, again not even a shelf tag. Keystone Meats are down to large cans of chicken and ground beef. No more chunk beef, which they have carried for the past 6 years (but no ground beef for 3 years or so). Alas, they haven't even filled the ground beef hole since changing the shelf tag. Turkey and pork long gone from this store, corned beef hash long gone and no small cans of anything by Keystone. Serious shifting around of shelves and products overall. Canned meats are in the candy aisle - seriously.

RR
 

tnphil

Don't screw with an engineer
Just a few months ago, Kroger was selling 12-packs of Coke or Pepsi products at $4.99 or 3 for $12.00. When they went to $5.99, my wife said no more, she'd get store brand. But sometimes they were out of diet, caffeine-free when I shopped mid-week, so I would get Coke. She frowned but understood. Now she has forbidden me to continue buying them, as they have gone to $7.99. Up 60%.

A bag of Doritos that was $2.99 is now $5.59. Up 87%.

Creepy Joe and his minions can squawk about 8.3% inflation and "going down" but I ain't buying it.
 

psychgirl

Has No Life - Lives on TB
Went to WM, Diet Coke is now 12.68 a case OR 8.87 for a 18 pack, 12 pks are now 7.89.

Blue Bell Chocolate Ice Cream small pint size $3.97, over $7 for a HALF gallon.

Everything I look at and buy is close to tripling what it cost a year ago.
Same at our Kroger. Indiana, north of Indy.

It was so hmbad when I went Sunday it darn near put me in a panic!

Lots of piles of meat, but no one buying.

Even the “sales” aren’t really sales anymore.

I’m at work will post more later if I can remember sone prices.

Kroger has been out of raisins except their organic ones for three weeks now.
 

SouthernBreeze

Has No Life - Lives on TB
Our Aldi's, yesterday, was fully stocked. I saw no shortages anywhere, but was disappointed they didn't have their pickled red cabbage. It's been quite a while, since I've gone into Aldi's, I don't know if their prices were higher than normal, or not.

I do dread to see what the price increase is going to be the next time I go to Walmart. I'm having to buy less and less.
 

Dennis Olson

Chief Curmudgeon
_______________
Canned meats are in the candy aisle - seriously.
Perfect segue into what the local H‑E‑B stores are doing. I’ll use a couple examples, but it’s all over the store. They used to have their fruit juices and canned soups all together (though in different aisles). A few months ago they “renovated” their aisles. Now juices are spread way apart, with apple in one section, grape in another, and orange in a third. Same with soups. Used to be the small cans of condensed soups were right next to the big cans of “chunky” soups, which were right next to the Progresso. All that has now been dispersed along 75’ of shelving, with unrelated crap in-between. It’s now nearly impossible to shop for anything because of that. But it sure makes the empty spaces smaller.

And prices are obscene. 20 packs of plastic utensils (which I use almost exclusively) went from $1/pack to $1.50. Munchos potato chip puffs (which I hadn’t seen for months) went from “still only $2” (printed on the bag) to “still only $2.49”. Munchos were always my favorite because they were so light and not greasy.
 

Barry Natchitoches

Has No Life - Lives on TB
Our Aldi's, yesterday, was fully stocked. I saw no shortages anywhere, but was disappointed they didn't have their pickled red cabbage. It's been quite a while, since I've gone into Aldi's, I don't know if their prices were higher than normal, or not.

I do dread to see what the price increase is going to be the next time I go to Walmart. I'm having to buy less and less.
I did not see any shortages a week ago when I went to an Aldi’s in suburban Memphis.

They had both German sauerkraut and pickled red cabbage, but I did not buy either.

They even had about 12 flats of fried canned Apples and a bunch of bottles of apple cider when I went in - though I kindly took two of those flats of canned apples off their hands before I left…
 
Top